2 Yaş Oyuncakları

2 yaş oyuncak seçimi çocuğunuzun zihinsel ve bedensel gelişimi açısından önemli bir konudur. Bu yaşa uygun olan oyuncak seçiminde öncelikle oyuncağı hangi amaç ile alacağınızı net olarak belirlemeniz gerekmektedir. Genel olarak ebeveynlerin tercihi çocuğunun gelişimine yardımcı olacak olan, çocuğun sağlığına zarar vermeyen ve sahip olduğu özellikler ile eğitici oyuncaklar segmentinde yer alan ürünlerdir. Peki nedir bu 2 yaş çocuk oyuncakları ve hangi özellikteki ürünlerden oluşmaktadır? Öncelikle 2 yaş için eğitici oyuncak çeşitlerine ve özelliklerine değinelim. İnternette yaptığınız "2 yaş oyuncak tavsiye" aramasının da cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

2 yaş eğitici oyuncak nedir? Özellikleri nelerdir?

2 yaş eğitici oyuncak çocuğunuzun analitik düşünme yeteneğini, ince motor becerilerini, problemlere karşı çözüm üretme yeteneğini, el kaslarını, sorumluluk bilincini geliştirecek özellikte olan oyuncaklardır. Çocuğunuzun yaşına göre olan 2 yaş bebek oyuncakları onların hayal dünyalarının giriş kapısı olarak da nitelendirilebilir. Zihinsel ve bedensel gelişimi destekleyeceği gibi bu oyuncaklar sayesinde çocukların hayal güçleri de oldukça artacak ve yaratıcılık özellikleri de buna bağlı olarak gelişecektir. Aynı zamanda bu ürünler ile gerçekleştirilecek olan eğitici oyunların faydası da kat kat artacaktır.

2 yaş eğitici oyuncak çeşitleri

Söz konusu eğitici ve öğretici oyuncaklar 2 yaş için pek fazla çeşit barındırmaktadır. Bunları şu şekilde sırayalabiliriz;

Oyun Hamuru

Oyun hamuru özellikle eğitici oyunlarda rahatlıkla kullanılabilecek ve çocuğunuzun hem yaratıcılığını hem de el becerilerini geliştirecek bir üründür. Ancak şu unutulmamalıdır ki oyun hamuru satın alırken mutlaka lisanslı olup olmadığına, sağlık bakanlığı veya ilgili bakanlığın onayının olup olmadığına bakmalısınız.

Oyun hamuru çeşitlerini incelemek için tıklayın

Parmak Boyası

Parmak boyaları el kaslarının gelişiminde önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca renklerin öğrenilmesinde de katkısı çok büyüktür. Ve çocuklar renkleri birbirine karıştırarak hangi renkleri elde edebileceğini parmak boyaları sayesinde kavrayabilirler. Yine parmak boyası satın alırken mutlaka lisanslı olup olmadığına, sağlık bakanlığı veya ilgili bakanlığın onayının olup olmadığına bakmalısınız.

Yap-boz

Çocukların ince motor gelişimine katkıda bulunan yap-boz çeşitleri eğitici oyuncaklar 2 yaş evresinde mutlaka ebeveynler tarafından satın alınması gereken bir üründür. Büyük parçalı ahşap yap-boz çeşitlerinin tercih edilmesi ise daha doğru bir karar olacaktır. Hem parçaların çocuğun boğazına kaçma tehlikesi bertaraf edilmiş olacaktır hem de yaşa uygunluk bakımından büyük parçalı olması daha isabetli olacaktır.

Yap-boz çeşitlerini incelemek için tıklayın

Hayvan Figürü

Çocuklara hayvan sevgisi aşılamak adına hem de doğayı tanımaları adına oyuncak hayvan figürleri de 2 yaş oyuncak kategorisinde değerlendirilebilir. Bu sayede çocuklar hem doğaya hem de hayvanlara yabancı kalmayacaktır.

Oyuncak Top

Oyuncak toplar ince motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olan ürünlerdir. Kavrama, tutma, fırlatma yeteneklerinin gelişmesi açısından önemlidir.

Oyuncak top çeşitlerini incelemek için tıklayın

Lego Oyuncak

Lego oyuncak çeşitlerinin 2 yaşa uygun olanları çocuğun hayal gücünün gelişiminde önemli bir destekçidir. Birleştireceği lego parçaları ile yaratıcılık açısından gelişim göstermeleri kaçınılmazdır.

2 yaş oyuncak markaları

Her anne-baba oyuncak satın alırken belli başlı bazı kurallara mutlaka uymalıdır. Oyuncak satın alırken dikkat edilecek en önemli husus çocuğunuzun sağlığıdır. Bu sebeple satın alma kararı verirken en değerli varlığınız olan çocuğunuz için lisanslı ve markalı ürünleri tercih etmenizde büyük fayda vardır. Lisanslı ve markalı ürün aldığınız zaman kalite, sağlıklı ürün ve iyi hizmet satın alma sonrasında elde edeceğiniz unsurlardır.

Peki 2 yaş oyuncak markaları arasında öne çıkanları hangileridir?

Fisher Price

Fisher Price 1930 yılında kurulan dünyanın en köklü oyuncak üreticilerinden biridir. 1993 yılından beri Mattel markasının yan kuruluşu olarak varlığını sürdürmektedir. En kaliteli 2 yaş oyuncaklarını bu markadan satın alabilirsiniz.

Fisher Price markalı ürünleri incelemek için tıklayın

Play-Doh

Oyun hamuru denilince akla gelen ilk marka olan Play-Doh 1930'lu yıllarda Amerika'da kurulmuş diğer bir markadır. Her daim en kaliteli oyun hamuru çeşitlerini bulabileceğiniz güvenilir markalardan biridir.

Play-Doh markalı ürünleri incelemek için tıklayın

Lego

1949 yılında Danimarka'da kurulan Lego birbirine kenetlenebilen ve kolayca ayrılabilen parçalı oyuncakları ile eğitici oyuncak kategorisinde önemli bir yere sahiptir. Hatta öyle ki filmlere dahi konu olmuştur.

Lego markalı ürünleri incelemek için tıklayın

Playskool

Playskool 1928 yılında Amerika'da kurulan bir diğer eğitici oyuncak üreticisidir. Köklü geçmişi ve kaliteli oyuncakları ile her zaman ebeveynlerin ilk tercihleri arasında yer almıştır. Varlığını Hasbro yan kuruluşu olarak sürdürmektedir.

Playskool markalı ürünleri incelemek için tıklayın

Hasbro

Hasbro 1923'te kurulan oyun ve oyuncak üreticisi olan köklü bir firmadır. Bünyesindeki diğer markaları ile birlikte dünyanın önde gelen oyuncak üreticisidir.

Hasbro markalı ürünleri incelemek için tıklayın

Mattel

1945 yılında Amerika'da kurulan Mattel firması oyuncak sektörünün bir diğer devi olarak gösterilmektedir. Ürettiği oyuncaklar hem kaliteli hem de sağlık açısından son derece başarılıdır. 2 yaş oyuncak kategorisinde birçok ürünü bulunmaktadır.

Mattel markalı ürünleri incelemek için tıklayın

Clementoni

Eğitici oyuncak denildiğinde akla gelen bir diğer isim de Clementoni markasıdır. Özellikle Baby Clementoni ürünleri ile 2 yaş oyuncak kategorisinde favori durumdadır.

Clementoni markalı ürünleri incelemek için tıklayın

2 yaş oyuncak fiyatları

2 yaş çocuklar için üretilen oyuncakların fiyatları üreticiye, markaya göre değişiklik göstermektedir. Özellikle ünlü markaların lisanslı oyuncakları diğer 2 yaş oyuncaklarına göre fiyat olarak daha pahalıdır diyebiliriz ancak hem kaliteli hem lisanslı olmaları sebebi ile ebeveynlerin gözü kapalı satın aldıkları oyuncakları üretmektedirler. Oyuncağın yapısında kullanılan materyale göre de fiyatlar değişiklik göstermektedir. Örneğin ahşap 2 yaş oyuncak çeşitleri plastik içerikli olanlara göre daha yüksek fiyatlara sahiptir.

En uygun fiyatlar ile 2 yaş oyuncak ürünü satın almak istiyorsanız sitemizin 2 yaş kategorisini inceleyebilirsiniz.

     

Kaynakça

     

https://www.anneysen.com/1-6-yas-cocuk/makale/oyun-ve-oyuncak-oynasin-da-buyusun-2-yas-oyuncaklari_10627

https://www.lego.com/tr-tr/aboutus/lego-group/

https://playdoh.hasbro.com/tr-tr

https://corporate.hasbro.com/en-us

https://playskool.hasbro.com/en-us

https://www.clementoni.com/tr

https://corporate.mattel.com/en-us