Ahşap Oyuncak

En Güzel Ahşap Oyuncak Çeşitleri

Çocuğunuz için hem sağlıklı hem de dayanıklı bir oyuncak arıyorsanız tam size göre bir şey var; Ahşap Oyuncaklar. Son yıllarda ithal plastik oyuncakların sağlık bakımından çocukları tehdit etmesi sonucu bir akım olarak ortaya çıkan ahşap oyuncak türleri her ebeveynin gönül rahatlığı ile satın alabileceği ve çocuğuna hediye edebileceği türden. Doğal ve sağlıklı olması ile bunun başlıca sebebi. Ahşap oyuncak nedir? Ne zamandır kullanılmaktadır? Avantajları nelerdir? Dezavantajları var mıdır? gibi akıllara takılan birçok soru mevcut. Şimdi sizi bu konular hakkında aydınlatmaya çalışacağız.

Ahşap oyuncak nedir? Ahşap oyuncak işe yarar?

Ahşap oyuncaklar tamamen organik ve doğal oyuncak türüdür. Bilindiği üzere ham maddesi ağaçtır. Bu oyuncak çeşidi yaşayan bir varlık olan ağaçtan elde edildiği için çevre dostudur ve geri dönüşüm konusunda da bir numaradır. Ahşap işlenmesi kolay bir malzeme olduğu için hemen hemen her çeşit oyuncağı bu malzemeden elde edebilmek mümkündür. İnsanı rahatlatan sevecen bir yapısı olduğu için çocuklar tarafından da fazlaca kabul görmektedir. Aynı zamanda darbelere karşı plastik oyuncaklara nazaran daha dayanıklıdır. Hemen hemen insanlık ile aynı yaşta olduğu tahmin edilen ahşap oyuncaklar aslında hep hayatımızda idi ancak sanayileşme ve petrolün ham madde olarak kullanılmasından sonra biraz önemini kaybetmişti. Son yıllardaki plastik ürünlere karşı oluşan sağlıksız algısının üzerine ahşap oyuncaklar için tekrar gün ışığına çıkma vakti geldi, bununla birlikte artık anneler ve babalar için de oyuncak satın alması yapılırken neredeyse ilk sıralara yerleşti.

Ahşap oyuncak tarihçesi ve yıllar içinde gelişimi

En sağlıklı oyuncak türü nedir diye sorsalar verilecek cevap çok basittir; ahşap oyuncak. Peki ne zamandır hayatımızda var bu oyuncak çeşidi? Ülkemizde yapılan arkeolojik araştırmalar sonucu çok eski çağlara dayanan birçok oyuncak kalıntısına rastlanmıştır. Ayrıca antik çağlardan günümüze kalan edebi eserlerde de yine ahşap oyuncaklardan sıkça bahsedilmektedir. Kalkolitik çağdan başlayarak tunç çağı ve peşi sıra gelen Hitit ve Frig zamanlarından da kalan oyuncak buluntularına rastlanmıştır. Keza Anadolu toprakları üzerindeki diğer medeniyetlerin de karakteristik özelliklerini taşıyan oyuncaklar hakkında da bilgiler gün ışığına çıkmıştır. Toparlayacak olursak Ahşap oyuncak modelleri en az 70 bin yıldır insanlığın kullandığı bir oyuncak türüdür.

Ahşap oyuncak üretiminde kullanılan ağaç türleri

Ahşap oyuncakların üretimi için faydalanılan ağaç türleri iğne yapraklı ve geniş yapraklı ağaç türleridir. İğne yapraklı ağaçlar geniş yapraklı ağaçlara göre daha geç büyüdüğü için ahşap temin edilmesinde geniş yapraklılara göre ikinci sırada yer alırlar ve iğne yapraklı ağaçlar, çam türü ağaçlar olarak adlandırılsa da birçok iğne yapraklı ağaç türü mevcuttur. Bunlar; Ardıç, Sekoya, Göknar, Sedir, Servi ve Ladin gibi türlerdir. Ahşap oyuncak üretimi için en çok faydalanılan ağaç grubu ise geniş yapraklı ağaçlardır. İğne yapraklılara göre daha hızlı büyüyüp geliştikleri ve sürdürülebilir özellikleri daha fazla olduğu için tercih edilmektedirler. Sert ve sık dokulu lifleri vardır.

Geniş yapraklı ağaçlara örnek olarak şu türleri gösterebiliriz; Kavak, Meşe, Kestane, Kızılağaç, Akçaağaç, Ihlamur ve Dişbudak.

Ahşap oyuncakların faydaları nelerdir?

• Tamamen organiktir.

• Geri dönüşüm için uygun bir yapısı vardır.

• Plastik oyuncaklar gibi üzerinde bakteri barındırmaz.

• Kesinlikle kanserojen değildir.

• Zararlı kimyasallar barındırmaz.

• Üretiminde doğal cilalar ve doğal renk pigmentleri içeren renklendiriciler kullanılır.

• Plastik maddelerden üretilen oyuncaklara göre çok dayanıklıdır ve uzun ömürlüdür.

• Çocuğunuza doğa sevgisi aşılar.

• Ahşap ile temas eden çocuk vücudundaki fazla elektrikten kurtulur. Rahatlama hissi verir.

Ahşap oyuncakların zeka gelişimine katkısı

Çocuklar her zaman ilgi alanına hitap eden oyuncakları daha çok sever, bu başlı başına bir gerçektir. Bazı oyuncaklar sahip oldukları geometrik şekil dolayısıyla dikkat çekerken bazıları ise çeşitli fonksiyonları ile çocukların ilgi odağı olur. Tabi bu gibi durumlarda çocuklar oyuncakları ile daha fazla haşır neşir oldukları için tüm dikkatleri bu oyuncaklar üzerinde toplanmakta olup ister istemez oyuncağın özelliklerini kavrarlar, bu çocuklardaki kavrama yeteneğini geliştirir. Özellikle eğitici oyuncak kategorisinde yer alan oyuncaklar zeka gelişimi açısından önemli yer tutmaktadır. Eğlendirici ve öğretici kapsamda tercih edilen ahşap eğitici oyuncaklar çocukta hem fiziksel hem de hem de zihinsel yönde gelişime olumlu katkılar sağlar. Özellikle okul öncesi dönemde çocukların deneyerek, dokunarak ve hissederek öğrenmelerini sağlar. Canlı renkleri, şekilleri ve plastik oyuncaklardaki gibi sivri uçlara sahip olmamaları nedeni ile can acıtmaması ahşap oyuncak türünü daha ön plana çıkarır. Çeşitli renklerdeki ahşap oyuncaklar çocuklarda renk kavramının oluşmasını sağlar.

Çok satılan Ahşap Oyuncak Çeşitleri

Oyuncak sektörü çeşitlilik açısından gayet zengin bir sektördür. Binlerce oyuncak çeşidini kolayca bulup satın alabilme imkanını bir hayli yüksektir. Bu oyuncak çeşitleri arasında sağlıklı ve organik olmaları ile ahşap oyuncaklar ön plana çıkmaktadır. Çok satılan çeşitlerine şöyle bir göz atalım;

Ahşap Oyuncak Ev Modelleri

Ahşap ev oyuncak olarak çok tercih edilen bir türdür. Genellikle çocukların oyun alanlarına kurulabilmesi sayesinde fazlaca kullanılmaktadır. Evcilik oyunlarında ise aranan bir üründür. Güvenlidir ve sağlamdır. Ayrıca oyuncak figürler için de ufak ebatlarda olanları satılmaktadır. Örneğin kızınızın bir oyuncak bebeği var ise o oyuncak bebek için de ufak boyutlarda olanları satın alınabilir.

Ahşap Oyuncak Mutfak Modelleri

Ahşap mutfak oyuncak çeşitleri de aynı ahşap evler gibi çok tercih edilen bir türdür. Özellikle kız çocukları tarafından çok sevilen mutfak oyuncakları genel olarak plastik malzemeden üretilmektedir ancak oyuncak ahşap mutfak seti sağlıklı yapısı, üzerinde bakteri barındırmama ve kolay temizlenebilme özelliği ile yine ebeveynler tarafından öncelikle tercih edilecek mutfak oyuncakları arasında yer almaktadır.

En Faydalı Eğitici Ahşap Oyuncaklar

Bebek ve çocuk gelişiminde eğitici oyuncakların faydasını bilmeyen yoktur. Bebeklerin ve çocukların temel yeteneklerini ve motor becerilerini geliştiren eğitici oyuncaklar kimi zaman üretiminde kullanılan malzemeler yüzünden çocuğunuza faydadan çok zarar verebilir. İşte bu noktada eğitici ahşap oyuncakların önemi ortaya çıkmaktadır. Başlıca eğitici ahşap oyuncak çeşitleri de şu şekildedir;

Zeka Geliştirici Oyuncak Ahşap Bloklar

Özellikle 1 yaş ve üzeri çocuklar için tavsiye edilmektedir. El ve göz arasındaki koordinasyonun gelişimi açısından çok faydalı olan ahşap bloklar aynı zamanda çocuklarınızın hayal gücünü de arttırmaktadır.

En Kaliteli Ahşap Lego Oyuncak Çeşitleri

Ahşap bloklar ile benzerlik taşıyan ahşap lego oyuncakları yaş aralığı olarak 2-3 yaş ve üzeri çocukları kapsamaktadır. Bunun nedeni ahşap bloklara göre biraz daha karmaşık yapıda olmalarıdır.

Temel Eğitim İçin Ahşap Yapboz Çeşitleri

Ahşap yapboz çeşitleri çocukların renk kavrama yeteneğini geliştiren bir oyuncak türüdür. Ayrıca geometrik şekillerden oluşan parçaları ile de çocuğunuzun bir hedef belirlemesi ve ona ulaşması açısından fayda sağlar. Şekilleri öğrenmesine de yardımcı olur. Yuvarlak, kare, üçgen gibi temel geometrik şekiller de türleri mevcuttur. Özellikle 2 yaşında olan çocuklar için mükemmel bir eğitici oyuncak çeşididir.

Şekil Algılama Yeteneğini Geliştiren Ahşap Bul-Tak Çeşitleri

Ahşap bul-tak çeşitleri de çocuğunuzun geometrik şekilleri algılayabilme yeteneklerini geliştiren başka bir ahşap oyuncak türüdür. Şekilleri bulup yerleştirme becerisini bul-tak oyuncaklar sayesinde geliştirebilir.

Bebekler İçin Ahşap Dişlik ve Çıngıraklar

Ahşap dişlik ve çıngıraklar özellikle 6-12 ay arasındaki bebekler için kullanılmalıdır. Bu zamanlarda bebekler ilgisini çeken eşyaları rahatlıkla ağızlarına götürebilmektedir. Bu göz önüne alındığında plastik dişlik ve çıngırak yerine bu oyuncakların ahşaptan yapılmış olanlarını tercih etmek en doğrusu olacaktır. Çünkü hem sağlıklı hem de doğal olan ahşap dişlik ve çıngırakların sağlık açısından bebeğinize zararı dokunmayacaktır.

Yukarıda başlıca ahşap oyuncak çeşitlerinden bahsettik. Bu çeşitler haricinde sayı ve harf kavramlarını, ritm duygusunu ve el ve göz koordinasyonunu geliştiren başka ahşap oyuncak çeşitleri de mevcuttur. Oyuncak Kulübü olarak bu anlamda sitemizi geliştirmek adına çerez politikası uygulayıp siz değerli müşterilerimizin site içerisindeki aramalarınızı da dikkate almaktayız.

Güncel Ahşap Oyuncak Fiyatları Hakkında Bilgiler

Birçok çocuk ürününde olduğu gibi ahşap oyuncaklardaki fiyatlarda üreten firmalara ve kullanılan malzemelerin kalitelerine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca parça sayıları da yine ahşap oyuncakların fiyatını etkileyen başka bir faktördür. 100 parçalı olan bir ürün ile 20 parçalı olan ürün arasında mutlaka bir fiyat farkı bulunacaktır. Ve ahşap oyuncaklar organik yapıda olduğu için ve üretimi diğer oyuncaklara göre daha fazla el emeği istediği için ufakta olsa fiyat olarak farklılık göstermektedir. Ahşap oyuncak çeşitleri için sitemizi inceleyebilir, daha uygun fiyata sahip olmak için de kampanya zamanlarımızı takip edebilirsiniz.