Bebek Oyuncakları

Kız ve Erkek Bebek Oyuncakları

Bebek oyuncakları bebeğinizin dünya ile temasının gerçekleştiği ilk dönem olan ve bebeklik çağı adı verilen dönemde, bebeğinizin öğrenme ve gelişim açısından ilerleme kaydetmesi için vazgeçilemez derecede bir önem taşır.  Bu dönemde bebekler oynayarak öğrenir ve bilgi dağarcıklarını genişletirler. Hayal gücünü ve öğrenmeyi destekleyen oyunların bebek gelişimindeki yeri eğitim bilimciler ve pedagoglar tarafından da kabul edilen bir gerçektir.  Siz de bebeğinizin öğrenme sürecine destek olurken sağlıklı ve faydalı oyun ve eğitici oyuncak seçimini doğru yapmalıyız. Anne-baba yanı ebeveyn olan herkesin bildiği bir şey vardır; Oyuncaklar, yaş grubuna aylara ve eğitim türlerine göre farklı sınıflandırmalara tabi tutulur. Gelin bu sınıflandırmaları ve hangi oyuncağın hangi döneme uygun olduğunu birlikte gözden geçirelim:

 

En Popüler Kız Bebek Oyuncakları

Kız bebek oyuncakları bölümünü kesinlikle cinsiyetçi bir yaklaşım olarak düşünmeyiniz. Elbette tüm çocuklar istedikleri oyuncaklar ile oynayabilirler.  Ancak erkek ve kız çocuklarının beyin gelişimi farklıdır ve bu sebepten dünyaya baktıkları açı da değişkenlik gösterir veya gösterebilir. Kız çocukları daha sakin oyunlarda mutlu olurken erkek çocukların daha hırçın davranışlar içinde olduğunu bilirsiniz. Bu yüzden yapılan bu ayırım doğru oyuncağı bulmak için gayet yerinde olacaktır. En popüler kız bebek oyuncakları için bir top 10 listesi yapalım o halde:

 Fisher Price

- Pembe Renk Sevimli Canavarlar Kamyonu

- Oyun Dünyası Jimnastik Merkezi

- Hipopotam Projektör

- Numaralı Kaplar

- Fisher Price Eğitici Tablet

 Bondigo

- Bondigo Eğitici Aktivite Masası

 Dede Oyuncak

- Süper Bambu Çubuklar

Listemizde çok çeşitli ve hayal gücünü teşvik edici kız bebek oyuncakları bulunuyor.  Bebeğiniz mutlaka birini çok sevecektir. Bebekleriniz için oyuncak seçimi yaparken ahşap bebek oyuncakları ve eğitici bebek oyuncaklarına göz gezdirmenizi de öneririz.

En Popüler Erkek Bebek Oyuncakları

Erkek bebeklerin çok sevdiği oyuncaklar için de, bir top 10 listesi hazırladık bol bol araba ve robot görmeye hazır olun:

 Melissa& Doug

- Melissa&Doug Safari Jumbo Knob

- Melissa&Doug Ahşap Tutmalı Yapboz

 Fisher Price

- Fisher Price Junior Yazarkasa

- FP LnL Eğitici Oyun Kumandası

- Fisher Price Linkimals - Müziksever Geyik

 Erkek bebeklerin sevdiği oyuncaklardan oluşan listemizde mutlaka sizin de bir favoriniz olduğuna inanıyoruz. Farklı özelliklerde tercih edilebilecek bir diğer önerimiz de oyun halısıdır.

 

Aylara göre bebek oyuncakları seçimi nasıl yapılmalı?

Listelerimize bebeklerin ay ay gelişimini destekleyen ve gelişimine katkıda bulunan oyuncaklara ve özelliklerinin nasıl olması gerektiğine göz atarak devam edelim:

2 Aylık Bebek Oyuncakları

Bu dönem dış dünyanın tanınmaya başlandığı dönemdir yani bebeğiniz çevresini ve çevresinde bulunan sesleri, renkleri fark edebilir. Bu yüzden bu dönemde seçilecek oyuncakların ilgisini çekecek türden olması gerekiyor.

3 Aylık Bebek Oyuncakları

3 ayda bebeğin yüzüne 15 cm uzaklıktaki bir cismi baştan sona kadar görebilmesi mümkündür.  Bu zaman diliminin en güzel oyuncağı ise, beşik üstü çıngıraklar olacaktır.  Göz koordinasyonunu da geliştiren bu oyuncaklarla, bebeğinizin gelişimini destekleyebilirsiniz.

4 Aylık Bebek Oyuncakları

4. ayda bebeğiniz kollarını açabilir başını kaldırabilir, bu dönemidestekleyici oyuncaklar yine gözlerine hitap etmeli ve onları tutabilmelidir. Kavrayabileceği küçük çıngıraklar tercih edilebilir.  Ancak bu dönemlerde tercih edilen oyuncaklarda mutlaka kontrollü olunmalıdır, oyuncağı bebeğinizin eline verip yalnız bırakmamalısınız.

5 Aylık Bebek Oyuncakları

Büyüme hızla devam ederken her aya göre ihtiyaçlarınız da değişip şekillenecek, oyuncak seçiminde bebeğinizin gelişimine katkıda bulunacak ürünleri tercih edebilmeniz için onların ay ay gelişimini de takip edebilmeniz gerekiyor. 5. Ayda bebeğiniz dik oturtulduğunda başını tutabilecek, bir yerden bir yere yuvarlanabilecektir. Yumuşak oyun halıları bu dönem için uygun oyuncaklar arasındadır.

6 Aylık Bebek Oyuncakları

Büyümenin yarı dönüm noktası olarak tanımlanan altıncı ayda bebeğiniz daha özgür hareketler yapabilir hale gelir. 6 aylık bebekler cisimlere uzanabilir ve onları alabilir. Eşyaları uzun uzun inceleyebilir ve tanımak için çaba gösterir. Bu dönemde ilgisini çekecek renkli ışıklı sesli oyuncaklar ile eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

7 Aylık Bebek Oyuncakları

Bu dönem artık itiraz dönemidir.  Sevdiği oyuncağı belirleyen bebeğiniz onu elinden alırsanız sinirlenip size kızabilir. Seçimler ve tercihler yapmaya başlar, bu yüzden oyuncaklarına mutlaka özen göstermelisiniz. Unutmayın ki oyuncak sizin için oyuncaktır. Çocuklar için oyuncak; duygusal bağ kurdukları birer oyun arkadaşıdır.

8 Aylık Bebek Oyuncakları

Bazı bebekler erkenci davranıp henüz bu aylarda yürümeye başlayabilir.  Eğer bebeğiniz ayakları üzerine sağlam basıyorsa onu türüme de desteklemek için ilk adımları destekleyici oyuncaklara 8. Ayda yönelmeye başlayabilirsiniz.

9 Aylık Bebek Oyuncakları

Bu dönemde tutunarak ayağa kalkılabilir ve belirlene hedefe düşe kalka da olsa ilerlenebilir. Yürümeyi teşvik edici tekerlekli oyuncaklar tercih ederek bu dönemde bebeğinize katkı sağlayabilirsiniz.

10 Aylık Bebek Oyuncakları

10. ayda bebeğin işaret ederek oyuncaklarını göstermesi mümkündür. Ayağa kalkma çabaları tüm hızla devam ederken uzanıp ulaşabileceği yerlere oyuncakları serpiştirin. 10 aylık bebek oyuncağı almak istediğinizde mutlaka, keskin kenarlı oyuncaklardan kaçının. Dişlerin de odlukça kaşındığı bu dönemlerde oyuncak diş kaşıyıcılar tercih edebilirsiniz. Mesela Zürafa Sophie olabilir.

1 Yaş Bebek Oyuncakları

Bebeğiniz yaşını tamamladığında - her çocukta farklı olmakla birlikte - artık yürüyebilir. Daha hareketli günler sizi bekliyor demektir. Özellikle bu dönemde kendi ayırımına varan çocuk, reklamlarda gördüğü oyuncakları işaret edecek ve onlar birer hayal unsuru olarak hayatınıza girecektir. 1 yaş için kaba motor kas gelişimini destekleyen blog ve ayırmaç oyuncaklar tercih edebilirsiniz.

18 Aylık Bebek Oyuncakları

Bu dönemde bebeğiniz ortalama 40 -50 kelime konuşabilir. Size isteklerini söylemek için çabalayacaktır. Nesneleri tanıyabilir ve hatta gösterdiğiniz nesneleri size anlatabilir. Bu yüzden bloklu oyuncaklar ve görsel üzerine ilerleyen oyuncaklar ile bu nedir oyunları oynayabilir magnet oyuncaklardan yararlanabilirsiniz.

2 Yaş Bebek Oyuncakları

Bu dönem bilinçli ilerleyiş dönemi olarak da tanımlanabilir. Sorduğunuz sorulara - ne, nerede, gibi - doğru cevaplar alabilirsiniz. 2 yaş dönemi oyuncak seçimi yaparken biraz karmaşık tercihlerde bulunmanızda sakınca yoktur. Renkleri öğretmek ve hatta sayıları öğretmek için sesli ve yaşına uygun akıllı tablet oyuncakları tercih edebilirsiniz. Müzikli bebek oyuncakları ve zekâ oyuncakları bu dönemde rahatlıkla tercih edilebilir.

 

Bebekler İçin Oyuncak Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekleriniz için onlar henüz dünyaya gelmeden hazırlık yapmaya başlarsınız. Çok hevesli ve heyecanlı bir süreç olduğunu biliyoruz. Ancak ne kadar sakin olursanız o kadar faydalı olacağını da belirtmemiz gerekiyor. Oyuncakları neden tercih ediyoruz ve oyuncaklar gerçekten işe yarıyor mu? Öncelikle bu soruların cevabını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ünlü düşünür Eflatun der ki; çocuk oyunla büyümelidir.

Fenolün ‘da destekler bir ifade ile tarihe iz bırakmıştır: bütün öğretim, oyun ve eğlenceye dayanmalıdır.

Einstein ’in oyun konusundaki düşüncesi ile şöyledir: oyun en yüksek araştırma şeklidir.

Eğitim bilimcilerin ve bilim insanlarının çocukluk çağı için özellikle üzerinde durduğu oyunlar aslında çocuklarınızın öğrenme araçlarıdır. Dünyayı tanımak ve topluma adapte olmak için oyun oynamaları gerekir. Toplumsal ilişkileri evcilik oynayarak keşfederler, kuralları da oyunlardan öğrenirler.

Oyundaki kuralları tanıyan çocuk bu sayede,  eğitim hayatında önüne dizilen kurallardan korkmaz.  Hatta bebek için bir oyunun devamı şeklinde algılanır. Eğitimin temeli ola oyunun en büyük yardımcısı ise ekipman kapsamında değerlendirebileceğiniz oyuncaklardır.

Oyuncak temin etmek için erken veya geç dönem değerlendirmesinin yanlış olduğunu da belirtmek isteriz.  Her ay için tek tek gelişim takibine göre bebeğinize uygun oyuncağı seçebilir ve onun gelişimini destekleyebilirsiniz.Oyunun ve oyuncağın çocuk yaşamındaki yerini benimsediğimize göre; oyuncak seçiminde dikkat etmeniz gerekenler listesine geçebiliriz:

- Oyuncaklar mutlaka bebeğin yaşına, yeterliliğine ve gelişimine göre tercih edilmelidir.

- Oyuncakların çocukların ilgi alanlarını dikkate almalı ve becerisine göre de tercih edilmese bir kenara atılmamaları için önemli bir unsurdur.

- Bebekler oyuncaklarına kırmamak düşüncesiyle yaklaşmazlar. Keşif dünyasının aleti olan oyuncağı tercih ederken mutlaka dayanıklı oyuncaklardan yana hakkınızı kullanmalısınız.

- Tercih edilen oyuncaklar mutlaka fonksiyonel olmalı bebeğinizi oyun esnasında sınırlamamalıdır. Çocuğun yaratıcılığını geliştiren oyuncaklar tercih edilmelidir.

- Bebekleriniz için oyuncak seçimi yaparken aylık bebek gelişimine göre tek başına oynayacakları oyuncakların yanı sıra akranları ile oynayacakları oyuncakları da tercih etmelisiniz. Böylece akran ilişkisini destekleyebilir ve paylaşmayı çocuğunuza öğretebilirsiniz.

- Bebeklik dönemi oyuncakları göz kaslarını el kaslarını ve fiziksel olarak tüm kasları destekleyici şekilde tercih edilmelidir.

- Oyuncak temin ederken cinsiyet bağlamında davranmamanız gerekiyor,  kız bebek oyuncakları ya da erkek bebek oyuncakları yoktur, bunu en başta da söylemiştik bebeğinizin mizacına göre bu durumu şekillendirmeniz gerekiyor.

- İki yaş üzeri çocuklara oyuncak alırken tercihlerde onların da söz hakkı olmasına özen göstermelisiniz.

- Tercih edilen oyuncakların bebeğinizi korkutmamasına özen göstermelisiniz,  yanlış oyuncak seçimi bir çocukluk çağı travmasına dönüşebilir.

- Oyuncak seçimlerinde fiyat performans dengesine de özen göstermelisiniz, uygun fiyatlar ve kaliteli oyuncaklar tercih ederseniz hem bebeğiniz için eğitici bir sürecin destekçisi olursunuz hem de bütçeyi fazla zorlamanıza gerek kalmaz.