Kız Oyuncakları

Kız Çocuk Oyuncakları

Bilimsel araştırmaların bizlere sunmuş olduğu sonuçlara göre bir çocuğun hem zihinsel hem de fiziksel gelişiminde kız çocuk oyuncakları çok önemli bir yere sahiptir. Çocukların doğumundan itibaren dünya ile ilgili şeyleri anlamlandırabilmeleri için deneyim sahibi olmaları gerekmektedir. Burada devreye oyuncaklar girmektedir. Kız oyuncakları da şüphesiz kız çocuklarımızın gelişimine faydalı olacaktırlar.

Kızlar için oyuncaklar genelde oyuncak bebekler olarak gösterilse de kızlara göre oyuncaklar birçok seçenekten oluşmaktadır.  Oyuncaklar kendi aralarında kategorilere ayrılırlar ve bu sayede çocuklarımızın özelliklerine göre seçim yapabiliriz. Birçok farklı oyuncak kategorisi olmakla birlikte en çok bilinenler; çocukların fizik ve kas gelişimlerine yardımı olanlar, duyu organlarını açıp geliştirenler, hayal kurabilme becerisi kazandıranlar ve son olarak da çocukları yaratıcılığa teşvik edenler olarak ayrılırlar. Siz de bu kategorilerden çocuklarınız için uygun olanı tercih edebilir, bu sayede kız çocuğunuzun ilgi alanlarına ait seçim yaparak fiziksel ve ruhsal gelişimlerine faydalı olabilirsiniz.

Oyuncaklar sayesinde çocuklarınız henüz ilk gününden itibaren dünyayı algılama çabalarına birer cevap bulabileceklerdir. Meraklarını gidermek için ellerine geçirdikleri her şeyi açıp sökecekler, bazen de parçalayacaklardır. Çocuk oyuncakları sayesinde meraklarını giderecekleri gibi, bu oyuncakların yardımıyla kendilerini eğitecekler ve bu vakitlerde keyifle eğleneceklerdir. Hayatları boyunca onlara eşlik edip hem eğlenmelerini hem de öğrenmelerine oldukça katkıda bulunacaktır.

Yaşlara Göre Kız Çocuk Oyuncakları Seçimi

Kız çocuklarına oyuncak seçerken hangi yaşta hangi oyuncağın uygun olduğunu bilmek gerekmektedir. Doğumundan itibaren hayatlarının bir parçası olan bu oyuncaklar onların hayatında önemli bir yere sahiptir bu yüzden en güzel kız oyuncaklarını seçerken iyi karar vermek gerekir. Üretilen oyuncaklar genellikle belli başları kategorilere göre sıralanıyor. Bunların en başında gelenler ise cinsiyet ve yaştır.

Yapılan araştırmaları sonucunda çocukların oyuncaklardan verim alabilmesi için oyuncak seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken birden fazla faktör öne çıkmaktadır. En önemlilerinden biri ise şüphesiz yaş durumudur. Çocuğunuza alacağınız yaş grubu dışındaki oyuncak onun faydasına değil zararına olabilmektedir. Bu yüzden bu duruma dikkat etmeli ve oyuncağın üzerinde bulunun yaş ibaresi dikkate alınmalıdır. Uygun yaş kategorisinden alınan oyuncaklar çocukların gelişimlerine çok fazla katkı sağlamaktadır. Çok fazla kategori olması çocukların gelişimi için daha önemli olmaktadır. Her gruba özel üretim yapılması onların avantajına olan bir durumdur.

0 ve 6 Aylık Kız Oyuncak Çeşitleri

Kız çocuklarının henüz ilk 6 ay içinde görmeden ziyade işitme duyuları daha gelişmiş oluyor bu yüzden hafif sesler çıkaran kızlara göre oyuncaklar tercih etmek daha iyi olacaktır. Beşiklere asılabilen kız oyuncak setleri bebeklerden uzak kalarak boğazlarına kaçma gibi tehlikeli sonuçlar da yaratmayacaktır.

6 ve 12 Aylık Kız Oyuncak Çeşitleri

Bebekler bu dönemde artık daha aktiftirler. Artık ayaklanma dönemine gelmişlerdir. Bu dönemde daha çok oynayabilecekleri kızlar için oyuncaklar örneğin atabilecekleri plastik toplar gibi peluş kız oyuncakları iyi tercih olacaktır.

1 Yaş Kız Çocuk Oyuncak Çeşitleri

Bu yaş grubundaki çocuklar artık daha fazla hareket ederler; yürürler, tırmanmaya çalışırlar. Ebeveynleri ile iletişim kurarlar ve onları dinlemeye başlarlar. Hikâyeler, masallar anlatılmasından hoşlanırlar. Bu sayede kendileri de konuşmaya çalışırlar ve ilk sözlerini ağızlarından duymaya başlarsınız. Bu yaş grubundaki kız çocuklarına alabileceğiniz birçok kız oyuncakları vardır. Oyuncakları ağızlarına koyabilecekleri için sağlıklı kız çocuk oyuncak setleri tercih etmelisiniz. Tahtadan yapılmış kız oyuncakları mutfak hayatını onlara tanıtır. Bunun dışında resimli, müzikli kız çocuk oyuncak setleri de önerilir.

2 Yaş Kız Çocuk Oyuncak Çeşitleri

Bu dönemde artık konuşmaya başlayan kız çocukları, ellerini ve parmaklarını daha çok kullanmaya başlarlar. Kız çocuklarının el ve göz koordinasyonlarını geliştirmek için onlara küçük puzzlelar alabilirsiniz. Bu sayede beyin gelişimi de hızlanacaktır.

3 Yaş Kız Çocuk Oyuncak Çeşitleri

3 yaşından itibaren kız çocuk gelişimi daha da hızlanmaya başlar ve el becerileri geliştiren oyuncaklar daha da önem kazanır. Kız çocuklarının hayal gücünü geliştiren oyun hamuru ya da boya kalemleri tercih etmeniz gereken kızlara göre oyuncaklardır.

4 Yaş Kız Çocuk Oyuncak Çeşitleri

Bu yaş grubundaki kız çocukları sadece dışarıdaki oyunlardan değil masa başı oyunlarından da hoşlanırlar. Resim yapma, boyama, malzemelerle şekil yapma gibi oyunları çok severler. Bunların yanı sıra pelüş kız oyuncakları ya da Barbie bebek gibi oyuncaklar da onların sevdiği oyuncaklar arasındadır.

5 Yaş Kız Çocuk Oyuncak Çeşitleri

Bu yaşlarda artık kız çocukları okumayı ve yazmayı öğrenmek isteyeceklerdir. Onların bu yolda daha iyi ve güvenli bir şekilde ilerlemeleri için kız çocuk eğitici oyun setleri ya da kız çocukları için okula ilk adım kız oyuncak setleri alabilirsiniz. 5 yaş kız çocuklarının seveceği oyun setleri alarak sizlerin de ona eşlik etmesi ile beraber oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. Kız çocukların hayal güçlerine ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunacaksınız.

6 Yaş Kız Çocuk Oyuncak Çeşitleri

6 yaş kız oyuncak seçimi yaparken, artık kız çocukları okul öncesi hayatlarına başlamışlardır. Kreşlerde ya da ana okullarında birçok şey öğrenmişlerdir. En sevdikleri şeyler yazı yazmaya çalışmak, resim yapmak, boyama yapmak, puzzle yapmak ve daha niceleridir. 6 yaş kız oyuncaklarının olmazsa olmazları resim defterleri, boyama takımları, puzzlelar ve bunların yanında da mutfak setleridir. Annelerini çok fazla taklit etmeye başlarlar ve mutfak oyunlarını sevmeye başlarlar. Bunun için kız çocuklarına göre doğal malzemeyle üretilmiş mutfak oyun setleri tercih etmelisiniz.

7 Yaş Kız Çocuk Oyuncak Çeşitleri

Kız çocukları artık ilkokula başlamışlardır ve okuldan arda kalan zamanlarda hala oyuncaklarıyla oynamak istemektedirler. Barbie oyuncakları hala en sevdikleri kızlara göre oyuncaklardandır. Bunun yanı sıra okul eğitimlerine tamamlayıcı olması için kız çocukları için okuma setleri de almanız gerekenlerdendir. Bunlarla beraber doktorculuk setleri de çocuğunuzun seveceği oyuncaklardan olacaktır.

8 Yaş Kız Çocuk Oyuncak Çeşitleri

8 yaşındaki kız çocuğu artık rahatlıkla okuyup yazabilmektedir. Yavaş yavaş eski kız oyuncaklarını da bırakıp daha eğitici kız çocuk oyuncaklarını tercih etmektedirler. Onlara yabancı dil öğretici kız oyuncakları almalısınız. Ayrıca dışarıda da oldukça fazla vakit geçirecekleri için onlara açık hava kız oyuncakları da almalısınız.

Kızlar İçin Oyuncaklar Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kız çocukları için oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi güvenliktir. Özellikle 3 yaş ve altındaki çocukların küçük parçalı oyuncaklarla oynaması oldukça tehlikelidir. Bunun için oyuncak alırken üzerlerinde bulunan yaş uyarılarına dikkat edin. Kız çocukları için oyuncak üreten firmalar bu oyuncakların üzerine belirli uyarılar koyarlar. Siz de çocuğunuza oyuncak seçerken bunları dikkate almalısınız ve bunun yanında kendi çocuğunuzun özelliklerine de uygun olanı seçmelisiniz.

İlgi alanlarına göre oyuncak seçimi yapmalısınız. Her çocuk aynı şeyden hoşlanmayacağı için kendi çocuğunuza uygun olan oyuncakları tercih etmelisiniz. Kimi çocuklar çok renkli şeylerden hoşlanırken kimisi de daha sadece oyuncaklardan hoşlanır.

Kız çocuk oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir diğeri de şüphesiz oyuncağın hangi materyallerden üretildiğidir. Sağlıklı oyuncaklar tercih etmelisiniz. Bunun için de kanserojen madde içermeyen kız çocuk oyuncakları tercih etmelisiniz.

Kız çocuğunun fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimine katkı sağlayacak oyuncaklar tercih ederek onların gelişimini emin adımlarla sağlamış olursunuz. Kız çocuğunun yaratıcılığını destekleyen- aklını kullandırtan, motor becerilerini geliştiren oyuncaklar tercih etmelisiniz. Bunun için puzzlelar, iç içe geçen çeşitli ürünler, oyuncak hayvanlar, minyatür oyuncaklar, harf ve sayı bulunan oyuncaklar, bulmacalar önemli kız çocuk oyuncakları olarak gösterilebilir. Bunların yanı sıra çocuğunuzun müzikle ilgilenmesi için ona küçük müzik aletleri alabilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken bir şey var ki bu da tüm bu oyuncakları aynı anda önlerine koymamanız gerekmektedir aksi takdirde odaklanma sorunu yaşarlar ve gelişimlerine katkıda bulunan bu oyuncaklardan verim alamazlar.

Kız çocukları oyuncaklarına maddi olarak bakmazlar bu yüzden en güzel kız oyuncaklarının pahalı olanlar olduğunu düşünmemelisiniz. En değerli kız oyuncakları onların işine yarayan, gelişimlerine katkıda bulunan oyuncaklardır.

Kız çocuklarına uygun oyuncaklar alırken oldukça sağlam oyuncaklar seçmeniz gerekir. Çocuklar, özellikle erken yaşlarda, oyuncaklarını fırlatmayı ve yere atmayı çok severler. Bu yüzden kırılgan olmayan kız oyuncak setleri tercih etmelisiniz. Bu sayede ortaya çıkan küçük parçaları yutmalarını engelleyebilirsiniz.

Kız Çocukları İçin Oyuncaklar Üreten Markalar

Günümüzde oyuncak üreten birçok firma bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok güvenilenler yasalara uygun olarak belgeli üretim yapan firmalardır. İnternet üzerinden de birçok kız çocuk oyuncakları satın alabileceğiniz gibi mağazalardan da satın alabilirsiniz. Karşımıza en çok çıkan kız çocukları için oyuncaklar üreten markalardan bazıları şunlardır;

En çok satılan kız oyuncak setleri üreten Barbie en başta gelmektedir. Bunun yanında Lego, Fisher Price, L.O.L. bebekler, Disney markasının ürünleri, Chi Chi Love, New Born Baby, Smoby ve daha niceleridir. Bu markalara internet siteleri üzerinden ulaşabilir, en güzel kız oyuncakları alarak kız çocuğunuza sürpriz yapabilirsiniz.

En Ucuz Kız Oyuncakları Nereden Satın Alınır?

Çocukların çabuk bir şekilde büyümesi ve oyuncaklarından sürekli sıkılmalarından dolayı ebeveynler çok fazla para harcamak istemezler. Bunun için de en ucuz oyuncak nereden alınır sorusu akıllarına gelir.  Bu sorunun cevabını internetten araştırma yaparak elde edebilirsiniz. Bütçenize göre seçenekler oluşturup istediğiniz kız oyuncak modellerini alabilirsiniz. Bu sayede siz de çocuğunuzun birkaç kez kullanıp kenara atacağı bir oyuncağa yüzlerce lira harcamamış olursunuz.

Kız Çocukları İçin Ahşap Oyuncaklar

Tüm ebeveynlerin kız çocukları için oyuncak seçerken aklından geçen önemli bir soru vardır; ahşap mı yoksa plastik mi almalı? Sizlere ahşap ürünlerin avantajları hakkında bilgiler vereceğiz. Ahşaptan yapılmış kız çocuk oyuncakları diğerlerine nazaran daha güvenlidir. Bu oyuncaklar genelde büyük oldukları için küçük parçaları yoktur ve bu sayede çocukların sağlığını tehlikeye atmazlar. Ayrıca ahşap doğaldır ve oyuncak yapımında kimyasal madde kullanılmamaktadır. İçlerinde pil gibi zararlı ürünler de olmadığı için çocuklarız siz yokken de zarar görmezler. Bu yüzden siz de kız çocuklarına uygun sertifikalı ahşap oyuncaklar tercih etmelisiniz.

Ahşaptan yapılmış kız oyuncakları plastik oyuncaklara oranla daha sağlam olduklarından dolayı yıllarca kırılmadan yapısını korurlar. Bu sayede siz de sürekli oyuncak almak durumunda kalmazsınız ve çocuğunuz yıllar boyunca oyuncağı ile oynayabilir.

Ahşap oyuncaklar sürdürülebilir kaynaklardan üretildiği için çevreye de duyarlıdır. Bu sayede henüz erken yaşlarda çocuğunuzu bilinçlendirirsiniz. Gelecek nesillere de daha sağlıklı bir doğa bırakabilirsiniz.  Zararlı kimyasallar da içermedikleri için içiniz rahat olabilir.

Kız Çocuk Oyuncak Mutfak Seti

Küçük kız çocukları henüz erken yaşlardan itibaren annelerini mutfakta izler ve yaptıklarını taklit etmeye başlarlar. Oyuncak mutfak setleri de diğer oyuncaklara göre oldukça yaratıcıdır. Bu setler ile kız çocukları kendilerine çok farklı oyunlar yaratabilirler. Bu sayede hayal güçleri sürekli gelişir. Bu mutfak setleri sayesinde kız çocukları evlerde bulunan araç gereçleri de tanıyarak kelime haznelerini arttırırlar. Oyuncaklarda bulunun çeşitli düğmeler sayesinde de motor becerilerini geliştirirler. 

Kız Çocukları İçin Eğitici Oyuncaklar

Oyun oynayarak öğrenmek kız çocuklarının gelişimine çok fazla katkıda bulunmaktadır. Kız çocukları için eğitici oyuncaklar hayatları boyunca ihtiyaç duyacakları bazı becerileri öğrenmelerine oldukça yardımcı olabilmektedir. Bu eğitici oyun setleri ile kız çocukları problemleri çözme becerilerini geliştirirler. Eğitici oyunların bazıları birden fazla kişiyle oynandığı için başkalarıyla paylaşmayı ve vakit geçirmeyi de öğrenecektir. Kız çocukların motor becerilerinin gelişmesine katkıda bulunan oyuncak setleri grubuna giren eğitici oyun setleri sayesinde çocuğunuz erken yaşlardan itibaren kendisini geliştirecektir. Eğitici oyun setlerinde bulunan oyunlar sayesinde kız çocukları yaratıcı becerilerini ve hayal güçlerini geliştirme şansları bulacaklardır. Hayal güçlerinin gelişmesi ileride onları daha başarılı bir kişi yapacaktır. Bu setler sayesinde kız çocukları çeşitli ilgi alanları keşfedeceklerdir.

Eğitici setleri almak için kız çocuğunuzun büyümesini beklemenize gerek yoktur. Henüz ilk aylarındayken de alabilirsiniz ve bu sayede erken dönemden itibaren gelişimi hızlanır. El ve göz koordinasyonu geliştiren kız oyuncakları da onlar için oldukça faydalı olacaktır. Sayma gibi temel becerileri de küçük yaşlarda edinirler.

Kızlar İçin Özel Üretilen Oyuncaklar

Çoğu oyuncak hem kız çocukları hem de erkek çocukları tarafından kullanılabilir. Ancak bazı oyuncaklar vardır ki sadece kız çocukları kullanır. Oyuncak bebekler, kızlar için oyun mutfak setleri, yine kızlara uygun olan oyuncaklardan evcilik setleri, makyaj setleri erkek çocukları için pek uygun modeller değillerdir ve genelde kız çocukları tarafından tercih edilmektedir. Bu seçeneklerdeki oyuncaklar daha çok kızlar için üretilmektedir. Bu oyuncaklar ve oyun setleri daha çok kız çocukların ilgi alanlarına göre üretilmektedir ve bu sayede kız çocukları keyifli vakitler geçirebilmektedir. Yine ev aletleri seti gibi oyuncaklar da kız çocuklarının severek oynadığı, rol yaptığı oyuncaklardandır. Bu oyuncaklar sayesinde kız çocukları sosyal becerilerini geliştirmektedirler.