Kutu Oyunları

Kutu Oyunları: Aile veya arkadaşlar ile eğlenceli vakit geçirmenin en kolay yolu

Oyun oynamak ve bu şekilde eğlenmek, yediden yetmişe her insanın yapmaktan zevk aldığı bir aktivitedir. Konu eğlence olunca akla birçok farklı oyun çeşidi gelmektedir. En eğlenceli ve en çok tercih edilen oyunlar ise, takım halinde oynanan oyunlardır. Arkadaşlarımız, sevdiklerimiz ve ailemizle birlikte oynadığımız takım oyunları, birlikte eğlenceli vakitler geçirmemizin yanı sıra, ikili iletişimleri de kuvvetlendirir. Kutu oyunları ise bunun en iyi örneklerindendir. Birçok farklı kutu oyunu çeşidi vardır ve hepsi de birbirinden farklı strateji ve planlamalar gerektirir. Bu da kutu oyunlarının en iyi zeka oyunları arasında gösterilmesini ve direkt olarak oyuncuların stratejilerine etki etmesini sağlar. Kutu oyunları, bir asrı yani 100 yılı aşkın süredir var olmasıyla birlikte, günden güne gelişmekte ve her geçen gün yeni oyunlar bu listeye eklenmektedir. Peki, onlarca çeşit arasında en iyi kutu oyunları hangileridir?

En iyi kutu oyunları hangileridir?

Bilgi, yetenek, strateji ve doğru hamleler bir araya geldiğinde kutu oyunlarından galip ayrılmak olası bir durumdur. Çünkü kutu oyunlarının temeli bunlara dayanmakla birlikte, toplumun farklı kesimlerine özel, eğlenceli kutu oyunları geliştirilmiştir. Çocuk kutu oyunları, daha basit bir düzeneğe sahipken, aile kutu oyunları ise daha zor ve karmaşık yapıda olabilmekte. Bir de bunların yanında zeka kutu oyunları vardır ve bu oyunlar çok daha büyük ciddiyet içerisinde oynanır. İşte, dünyanın her yerinde oynanan  en güzel kutu oyunları;

Monopoly

Birçok kişi tarafından, kutu oyunları dünyasının en iyi kutu oyunu olarak tanımlanır. Monopoly oyunu, emlakçılık konulu bir kutu oyunudur. Oyunun amacı, en fazla emlak mülkünü elde edip herkesten daha fazla kazanmak ve Monopoly milyoner olmaktır. Ayrıca Monopoly oyununun; Monopoly dijital bankacılık, Monopoly Türkiye, Monopoly empire ve Monopoly junior gibi çeşitleri vardır. Ve Monopoly oyunu, ailecek oynanabilecek kutu oyunları için iyi bir örnektir. Oyunu kazanan kişi ise Monopoly kutu oyunu ödülünü alarak o an için zengin olur.

Tabu

Özellikle de çocukların tercih ettiği ve bir anlamda da okul öncesi eğitim değeri taşıyan bir diğer kutu oyun seti de tabudur. Tabu oyunu, içerdiği +1000 adet tabu kelimeleri ile oynayan kişilerin hem kelime haznesini artırır, hem de bir şeyleri ima etme yeteneğini geliştirir. Tabu kuralları çerçevesinde oynanan bu oyun, dağıtılan tabu kartları üzerindeki kelimeleri takım arkadaşına anlatmak şeklindedir. Ancak bu esnada bazı yasaklı kelimeleri kullanmamak gerekir. Ayrıca telefon ve tabletin uygulama indir kısmına “tabu oyna” yazarak bu oyunu indirebilirsiniz. Tabu xl ise normal tabunun biraz daha detaylı ve zor halidir. Zeka kutu oyunlarına örnek olan normal tabu oyunu, çocuklar için kutu oyunları ve tabu xl ise yetişkin kutu oyunları arasında gösterir. 

Kızma Birader

2 kişilik kutu oyunları arasında en iyi alternatiflerden biri olan kızma birader oyunu, 1914 yılından bu yana herkes tarafından sevilerek oynanmaktadır. Kızma birader oyunu, kızma birader 2 kişilik ve kızma birader çok oyunculu seçenekleriyle oynanabilmektedir. Oyun,  ortalama olarak 30 dakikalık bir süre içerisinde sonuçlanır. Kızma birader kuralları gereği, oyunu kazanmak için tüm piyonların rakip sahasında toplanması gerekir. 

Jenga

En eğlenceli kutu oyunları dendiğinde, akla ilk gelen seçeneklerden biri de jengadır. Aynı zamanda tek kişilik kutu oyunları oynamak isteyen kişiler için de çok iyi bir alternatif olan jenga oyunu, yüksek konsantrasyon ve el dengesi gerektirir. Tam 54 adet taş, her bir katı farklı yönde olacak şekilde dizilir ve oyuncular da sırayla herhangi bir sıradaki taşı çekerek en üste koyar. Jenga kuralları gereği, oyuncuların dokundukları ilk taşı çekmesi gerekir. Ve herkes tek eliyle oynamak zorundadır. Jenga çeşitleri arasında diğer bir alternatif olan jenga boom ise süreli olarak oynanır. Eğer ki oyuncu, 10 - 60 saniye arası bir sürede hamle yapmaz ise tüm taşlar yıkılır ve yenilmiş sayılır. 

Scrabble

Strateji kutu oyunları arasında olan scrabble oyunu, oyun tahtası üzerine bazı kelimelerin yerleştirilmesi ile oynanır. Scrabble kuralları gereği, rastgele çekilen kelimelerin anlamlı ve 7 harften oluşması gerekir. Oyun tahtasına en fazla Scrabble kelimeleri dizen kişi ise oyunu kazanmış sayılır. Ve bu oyunun, Scrabble Türkçe ve Scrabble Word Finder olmak üzere iki farklı çeşidi daha vardır.  

Uno

Uno oyunları çocukların zeka ve strateji düzeylerine doğrudan etki etmektedir. Oyuncular, Uno kuralları gereği elindeki kartlara göre doğru hamleler yapmalı ve kartlarını ilk bitiren kişi olmalıdır. Uno kart oyunu esnasında elindeki tüm Uno kartları biten oyuncu, son kartını atmadan önce herkesin duyacağı şekilde “Uno” demelidir. Aksi takdirde dört kart çekme cezası alır ve oyunu bitiremez. Uno Flip ise oyuncuların ekstra olarak joker kartlara sahip olmasını ve oyun içerisinde avantaj yakalamasını sağlar. Ve herkes, aynı zamanda diğer oyunculara göre hamleler de yapabilir. 

Solo Test

Oyuncuların hayal güçlerine ve ileri görüş kabiliyetine göre puan aldığı bir oyundur. Solo test oyna diyerek internet üzerinden de oynanabilen bu oyun, her bir piyonu diğerinin üzerinden atlamak puan kazanma mantığına göre oynanır. Solo test puanlama ise, oyunun sonunda saha üzerinde kalan piyon sayısına göre belirlenir. Tüm piyonları yiyen kişi en yüksek solo puanını alırken, kalan piyon sayısına göre de oyuncuların aldıkları puanlar düşürülür. Solo zeka oyunu esnasında yanlış hamle ile solo test hilesi yapan kişi ise direkt olarak yenilmiş sayılır. 

Hangi markalar kutu oyunları üretiyor?

Herkesin en az birkaç çeşidini bildiği ve hatta oynadığı çok eğlenceli kutu oyunları, yine bu oyunların patentini almış markalar tarafından üretilir. İlk hammadde sağlanımından evimize kadar ulaşan bu oyunları üreten markalar şunlardır;

Hasbro

İşleyişine, 1923 yılında başlayan, o zamanlar sadece kalem ve tekstil ürünleri satan Hasbro, şu an dünyanın en büyük oyun ve oyuncak üretici markalarından biri konumundadır. Aile kutu oyunları tavsiye olarak önerilen ve hepimizin severek oynadığı Hasbro kutu oyunları arasında şunlar gösterilebilir;

Monopoly

Monopoly Cheaters Edition

Monopoly Maaş Günü

Tabu

Tabu XL

Bil Bakalım Kim

Cluedo Yalanın Peşinde

Pie Face

Yaramaz Balon Balığı

Connect 4

Tonton Hippolar

Kontrolünü Kaybetme

Battleship Shots

Akıllı Çarklar

Üzerine Basma

Süper Doktor

Mattel

Tam da kullanıcılarının zevkine uygun olarak ürettiği kutu oyuncaklarıyla bilinen Mattel, bu alanda dünyanın ileri gelen markaları arasındadır. En bilinen oyunlarının başında Uno gösterilebilir.

Huch & Friends

Bir Alman markası olan Huch & Friends 2004 yılından beri kutu oyunları üretmektedir. Ürettikleri ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Terra

Tzaar

Babushka

Carla Cat

Emojito

KS Games

1989 yılında bir aile şirketi olarak kurulan Ks Games 30 yılı aşkın süredir kutu oyunları üreterek bu piyasadaki en bilinen markalardan biri haline gelmiştir. Ürettikleri oyunların başlıcalarını saymak gerekirse;

Metropol

Renkler ve Şekiller

Trafik Öğreniyorum

Memory Game

Domino Game

Alfabe Öğreniyorum

Connect Game

Zıt Kavramlar

Sevimli Ayılar

Samatlı

Türk menşeili bir firma olan Samatlı, kutu oyunları denince ilk akla gelen markalardan biridir. Ürettikleri oyunların bazılar ise şu şekildedir;

Son Söz Bende

Acaba Neyim? Anlat Bakalım

Şakacı Limonlar

Gıt Gıt Gıdak

Çak Bi’ Beşlik

Hızlı Bukalemun

Arkadaşım Eşek

Sakın Söyleme

Hadi Bakalım Kelime Oyunu

Lynx

Süper Bay Cin

Mr. Bucket

Zerens Universe

2015 yılında Türkiye’de kurulan Zerens Universe birçok kutu oyunu üretmiştir. Bunların başlıcaları şöyledir;

Kena Story

Sticky Goblin

Pig Them All

Bulmaca Buldurmaca: Harika Meslekler

Kim Daha Komik?

Pepee’nin Çiftliği

Bulmaca Buldurmaca: Sevimli Hayvanlar

Tombala: Çocuk Odası

Pasta Şefi

Akıllara takılan bir soru; kutu oyunları ucuz mu?

Kutu oyunlarını herkes severek oynar ve bununla birlikte çevresine vs de tavsiye edebilir. Özellikle de son zamanlarda aile kutu oyunları tavsiye yönündeki talepler artmış, kutu oyunları satışlarında gelişmeler yaşanmıştır. Bu gibi etkenler bile kutu oyunları fiyatları belirleme üzerinde belirleyici olur. Ve kutu oyunlarının pahalılaşması durumunda oynayıcılar, en ucuz kutu oyunları hangisi şeklinde araştırma yaparlar. Peki, kutu oyunları ucuz mu?

Kutu oyunları fiyatı, yapımında kullanılan malzeme ve talep oranına göre farklılık gösterir. Örneğin Monopoly kutu oyunu ortalama olarak 200 TL ile 1000 TL arasında değişen fiyatı ile en pahalı kutu oyunlarından biri olarak gösterilir. En ucuz kutu oyunları ise Solo Test, Uno ve Srabble gibi oyunlardır. Kutu oyunlarının fiyat ortalaması ise 150 TL civarındadır.