Oyun Hamuru

En Kaliteli Oyun Hamuru Çeşitleri ve Fiyatları

Oyun hamuru uzmanlar tarafından gelişim çağındaki çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlayan en önemli materyallerden biri olarak gösterilmektedir.

Çocukların renkleri ve şekilleri kullanarak hayal dünyalarındaki imgeleri ortaya çıkarmalarını sağlar. Diğer taraftan da çocukların eğlenceli hamur oyunları sayesinde birbirileri ile kaynaşmaları çok daha kolay olmaktadır. Bu özelliği çocukların sosyalleşmeleri adına oldukça önemlidir.

İsterseniz hazır olarak satın alabileceğiniz isterseniz de evde kendi imkanlarınız ile yapabileceğiniz oyun hamuru çocuğunuzun sağlığını tehlikeye atmadan eğlenceli vakit geçirmesini sağlayacağı ve eğitici aktivitelerde bulunabileceği kıymetli çocuk ürünlerindendir. Şimdi bu ürünü daha detaylı incelemek için nasıl ve ne zaman ortaya çıktığına, kendi imkanlarınızla nasıl yapılacağına, en ünlü markalarına ve daha birçok özelliğine göz atalım.

Oyun Hamuru nedir? Üretiminde hangi malzemeler kullanılmaktadır?

Rengarenk oyun hamurlarını gördüğünüzde nasıl ortaya çıktığını ve nasıl eğitici bir aktivite oyuncağı haline geldiğini düşündünüz mü? Kısaca anlatalım.

Oyun Hamuru Tarihçesi ve Yıllar İçerisindeki Değişimi

1897 yılında bir sanat öğretmeni olan William Harbutt tarafından heykel bölümünde eğitim gören öğrencilerin heykel yapımı sırasında zorlanmamaları için formüllenmiş steril, kolay kolay kurumayan ve toksik olmayan bir kil çeşididir. Üretimi ise 1900 yılında İngiltere Bathampton'daki bir fabrikada başlamıştır.

Plasticine adı ile anılan bu ürün en başta alçı kalıbı olarak kullanılsa da Paddington Ayısı, Noddy, Mr. Men hikayelerindeki karakterlerin modellemesinde kullanılarak popüler bir çocuk oyuncağı olma yolundaki ilk adımını atmış bulunmaktadır. Daha sonraki yıllar boyunca Harbutt Company adındaki şirketi ile bu ürünün satışını yapmıştır. Coloforms gibi şirketlerde yine bu ürünün üretiminde söz sahibi diğer markalar olmuştur.

Oyun Hamuru Üretimi ve Üretiminde Kullanılan Malzemeler

Oyun hamuru üretilirken kullanılan malzemeler su, tuz ve buğday hamuru şeklindedir. Ve tabi sağlığa zararlı olmayan organik gıda boyasını da eklemeyi unutmayalım. Çocuklarınızın sağlığına zarar verme ihtimali olan hiçbir katkı maddesi içermez.

Oyun hamurları üretilirken çocukların yememesi için tuz miktarı biraz yüksek tutulmaktadır. Ancak kesinlikle toksik içeren madde ve lateks içermemektedir. Kolayca şekil almaları için Supersoft adında bir işlem uygulanır. Böylece yumuşak bir yapıya sahip olurlar.

Kullanımı ve Saklama Koşulları

Eğer oyun hamurunu doğru bir şekilde saklayamazsanız bir miktar kurumaya sebep olacaktır. Bunun sebebi ise içeriğinde doğal olmayan hiçbir maddenin bulunmamasıdır. Saklama işlemi çok basittir, hamurla hava temasını kesmenizi sağlayacak bir kap veya ambalaj kullanmanız iyi bir saklama ortamı oluşturmak için yeterli olacaktır. Olası bir kuruma durumunda ise hafif ılık bir su kullanarak yeniden yumuşacık hale getirebilirsiniz.

Oyun Hamuru ile oynamanın çocukların zihinsel ve bedensel gelişimi üzerindeki etkileri

100 yılı aşkın süredir oyun hamuru ebeveynler ve çocuklar tarafından çokça tercih edilen bir ürün olmayı başarmıştır. Bu başarının bu kadar uzun süreli olmasının sebebi ise oyun hamurunun sağladığı faydalardan dolayıdır.

Çocukların en sevdiği oyunlardan olan oyun hamuru çalışmaları çocukların eğlenceli vakit geçirmelerini sağlarken aynı zamanda ilgi alanlarına göre hareket etmelerine de olanak sağlamaktadır. Bu nedenle çocuklarınızın hamur oyunları şekilleri ile hamur yapma oyunları oynamaları hem çocuklarınızın sağlığı açısından herhangi bir tehdit oluşturmaz hem de bazı faydalar sağlar.

Bu faydalar;

Hayal Gücü ve Yaratıcılık Yeteneğinin Gelişimi

Oyun hamuru yumuşak dokusundan dolayı çok kolay şekil alabilen bir yapıya sahip olduğu için çocuklar fazla güç sarf etmeden ve kendilerini zorlamadan istedikleri şekilleri, figürleri kolayca yapabilirler. Ayrıca 3 ana renkten oluşan (sarı, kırmızı, mavi) hamurları birbirine karıştırıp farklı renkten hamurlar elde ederek renklerin oluşumu hakkında bilgi sahibi olabilirler.

İnce Motor Becerilerinin Gelişimi

Oyun hamuru ellerin fazlaca kullanıldığı bir ürün olduğundan dolayı çeşitli oyun hamuru şekilleri yapmak çocukların el kaslarının gelişimi için inanılmaz derecede faydalıdır. Zaten yumuşak bir yapıya sahip olan oyun hamurları eldeki küçük kas gruplarını ve tendonları geliştirir ve çocukların motor beceriler konusunda ilerlemesine katkı sağlar ve çocuklar gelişim kaydeder.

Motivasyon Arttırma ve Odaklanma

Çabuk sıkılan veya ders çalışmak istemeyen çocuklara oyun hamuru ile yapılacak bir aktivite sunarsanız hem motivasyon sağlar hem de verdiğiniz şekilleri yapmasını istediğinizde odaklanma problemini çözme konusunda da çocuğunuza yardımcı olmuş olursunuz. Rahatlatıcı özelliği sayesinde stres altındaki çocuğunuzun zihninin rahatlamasına da katkı sağlarsınız.

En Popüler Oyun Hamuru Markaları

Yukarıda vermiş olduğumuz tarif ile uğraşmadan kaliteli bir ürün sahibi olmak istiyorsanız dünyaca ünlü markaların üretmiş olduğu ürünleri de kullanabilirsiniz. Peki bu dünyaca ünlü markalar hangileri?

Play-Doh

Play doh oyun hamuru dünya çapında ünü ve köklü geçmişi ile bu sektörün lideri olarak tanımlanabilir. Kendine has renkleri ve son zamanlarda geliştirdikleri şekil kalıpları ile rakiplerinden bir adım öne çıktığını gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

Plasticine

Giochi Preziosi oyuncak üretcisinin kayıtlı ticari markası olan Plasticine bu ürünün ilk üreticisi olarak göze çarpmaktadır. 100 yılı aşan tarihi ile bu sektörün diğer öncü markası olmayı sonuna kadar haketmektedir. Hatta markanın üretimi olan figürler için şarkı bile yapılmıştır.

Lets

Lets oyun hamuru da diğer 2 marka gibi önde gelen bir markadır. Lets ürünleri için de fazlasıyla kaliteli ve kullanışlı dersek yanılmış olmayız.

Oyun hamuru nasıl yapılır? Hangi malzemeler gereklidir?

Kendi kendinize evde oyun hamuru yapmaya ne dersiniz? Eğer hazır set almak istemiyorsanız size vereceğimiz güzel bir tarifle evinizde çocuğunuz için oyun hamuru yapabilirsiniz.

Bu çok kolay bir aktivite gibi görünse de hamurun kıvamı tam olarak tutturulamazsa bütün emeklerinize yazık olabilir. Dikkatli olmalısınız. Güzel bir sonuç elde etmeniz için size bir tarif vereceğiz. Üstelik tamamen organik!

Aşağıda vereceğimiz oyun hamuru tarifi doğru bir şekilde uygulanırsa çok başarılı sonuçlar elde edilecektir.

Oyun hamuru yapımı için gerekli malzemeler

  • 3 bardak un
  • 1 bardak su
  • 1/4 bardak tuz
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Eğer gıda boyası kullanmak istemiyorsanız hamuru renklendirmek için gıda boyası yerine sebze ve meyve kullanabilirsiniz. Örneğin yeşil için ıspanak suyu kullanabilirken kırmızı renk için vişne suyu kahverengi için kahve kullanabilirsiniz.

Oyun hamuru yapılışı ve hazırlanışı

  • Yukarıda belirttiğimiz tüm malzemeleri (renklendirme için gerekli olan malzemeler hariç) bir teflon tencere içine koyunuz ve topaklanmaması için iyice karıştırınız.
  • Bütün topaklanmaları çözdükten sonra tencereyi kısık ateşte yanan ocağın üstüne alınız.
  • Karıştırma işlemini hamur bir bütün haline gelip tencere yüzeyinden rahatça ayrılacak şekle gelene kadar devam ettiriniz.
  • Karıştırma işlemi bittikten sonra hamuru soğuması için ocaktan indirip oda sıcaklığında muhafaza ediniz.
  • Soğuma işlemi gerçekleştikten sonra hazırladığınız hamuru kurumasını önlemek adına plastik veya cam kaplara koyup ağzını kapatınız.

Not: Eğer tarif sizin için yeterli değil ise Youtube üzerinde oyun hamuru videoları araması yaparak videolu anlatıma sahip olan tarifler bulabilirsiniz.

Oyun Hamuru Fiyatları Ne Kadar?

Çocuklara oyun hamuru seti satın almaya karar verdiyseniz emin olun hediye edeceğiniz çocuğa en büyük iyiliklerden birini yapmış olursunuz. Yukarıda da sıkça bahsettiğimiz gibi bu hediye ile onların zihinsel ve bedensel gelişimine destek vererek ileride başarılı, sosyal, yaratıcı zekaya sahip birer yetişkin birey olmaları için katkı sağlamış olacaksınız.

O açıdan bu ürünü satın alırken "sadece oyun hamuru" alıyorum diye düşünmemelisiniz. Bu ürünü alırken ödeyeceğiniz her miktarı geleceğe bir yatırım olarak düşünmelisiniz.

Oyun hamuru oyuncakları fiyatları markaya göre değişkenlik göstermektedir. Yukarıda ismini geçirdiğimiz markaların kendilerine göre belirledikleri fiyatlar olsa da bu fiyatların 3 aşağı 5 yukarı aynı seviyelerde olduğunu söyleyebiliriz. Ve genelde lisanslı oyuncaklar grubunda yer alan bu ürünler oyuncak satan internet sitelerinde çok daha uygun fiyatlara bulunmaktadır.

Kaynak

thebestideasforkids.com/playdough-recipe

playdoh.hasbro.com

kidsactivitiesblog.com/206/play-dough