Peluş Oyuncak

En Kaliteli Peluş Oyuncak Çeşitleri

Yüzeyi kadife ile kaplı oyuncaklara peluş oyuncak denir. Özellikle de küçük kız çocukları, birbirinden güzel renklerle tasarlanan peluş oyuncaklarıyla birlikte çocukluğunu doyasıya yaşamaktadır. Oyuncak sektöründeki skalası oldukça geniş olan peluş oyuncaklar, sadece küçük çocukların değil, aynı zamanda genç ve hatta yetişkin bireylerin dahi ilgisini çekmektedir. Yetişkinlerin oyuncak peluş merakı ise özel günler geldiğinde daha da artmaktadır. Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan oyuncak dünyasına daha sonradan katılan peluş oyuncaklar, ilk günlerinden günümüze kadar gördüğü rağbet giderek artmaktadır. Ve bu durum, büyük peluş oyuncak yapımlarını da başlatmakta olup, dev bir oyuncak kolu sektörünün kurulmasına güç vermiştir.  

En Popüler Peluş Oyuncak Modelleri

Elbette ki peluş oyuncak çeşitleri de kendi arasında farklı popülariteye sahiptir. Özellikle de peluş hayvanlar, her yaştan insanın tercih ettiği seçenekler arasındadır. Oyuncak hayvanlar peluş seçeneğinin bu denkli tercih edilebilir olmasındaki en birincil etken, her ortama uyum sağlıyor olabildiğidir. Büyük peluş oyuncak çeşitleri ev ortamına harika bir dizayn katabiliyorken, büyük peluş hayvanlar ise adeta sarılıp uyumak için tasarlanmış gibi. Yine, daha çok hediyelik eşya olarak kullanılan peluş anahtarlık ürünler, peluş oyuncak mağazalarında alıcıların beğenisine sunulmaktadır. Peki oyuncak mağazalarda tercih edebileceğimiz en popüler peluş oyuncak çeşitleri hangileridir? İşte o seçenekler;

Peluş Ayı

Peluş oyuncak dendiğinde akla ilk gelen seçeneklerden biri de büyük peluş ayı modellerdir. Peluş oyuncak ayı, özel günlerin hediyeleri arasında vazgeçilmezlerden biridir. Aynı zamanda çok güzel bir mutluluk kaynağı olan bu oyuncaklar, winnie the pooh peluş gibi çizgi film karakterlerine özel olarak da tasarlanır. Daha çok peluş ayı büyük veya dev peluş ayı seçenekleri üzerinden tercih edilen oyuncaklar, fiyat bakımından ise orta seviye bir pahalılığa sahiptir. Yine panda peluş oyuncaklar da gerek dizayn ve gerekse de tercih edilebilirlik açısından sektörde önemli bir yere sahiptir. Peluş panda ve peluş ayı fiyatlara ortalama olarak 30 TL ile 400 TL arasında değişiklik gösterir. Bu değişiklikler, ürün kalitesi ve ebatına bağlıdır. 

Peluş Kedi

Peluş ürünlerden oluşan bir oyuncak takımı yaptığımızı hayal edersek, bu takım içerisinde peluş kedi oyuncak modellerine yer vermemek olmaz. Peluş oyuncak kedi, aynı zamanda evcil hayvanların oynaması için de tercih edilebilir. Çünkü artık tüm peluş materyalinden imal edilen bütün oyuncaklar, orijinalini aratmayacak gerçekliğe uygun olarak tasarlanabilmektedir. Gerçekçi peluş kedi, küçük yaşlarda evcil hayvan sahiplenmek isteyen çocuklara alınabilir. Çocuklar da bu sayede evcil hayvanlara ve sokak hayvanlarına nasıl davranması gerektiğini öğrenir. Ayrıca, kedi peluş oyuncakların yanı sıra, peluş aslan ve peluş kaplan modelleri de tercih edilebilir. 

Peluş Köpek

Peluştan imal edilen figür hayvanlar grubunun en popüler çeşitleri arasından bir diğeri de peluş köpek oyuncak modelleridir. Resmen köpeklerin sadakatinin işlendiği gerçekçi peluş köpek oyuncaklar, hem çocuklara hediye etmek için hem de ortam aksesuarı olarak tercih edilebilir. Peluş oyuncak köpek, yılın her döneminde satılabildiği için geniş bir pazar değerine de sahiptir. Ve bu değer köpek peluş fiyatlarına ortalama olarak 20 TL ile 200 TL olarak etki etmektedir. 

Peluş Tavşan

Peluş oyuncak çeşitlerini tercih edip, doku olarak en narinini seçtiğimizi düşünürsek bu kesinlikle tavşan peluş olurdu. Her ne kadar yapay da olsa, orijinal gerçeklikteki peluş tavşan oyuncak modelleri, sektörün vazgeçilmezleri arasındadır. Özellikle de ev ortamlarının gözdesi olan peluş oyuncak tavşan, en çok da çocuk yatak odalarında yer alır. Çünkü çocuklar için, peluş tavşan uyku arkadaşı ile yatmak gerçekten de çok eğlencelidir. Ayrıca, tatlı bir uyku uyumak isteyen çocukların bir diğer tercihi de avokado peluş oyuncak çeşitlerdir. 

Peluş At

Gerçek attan çok daha küçük ve çok daha sevimli bir şekilde tasarlanan oyuncak at peluş, çizgi film karakterlerine uyarlanan modelleri ile daima en çok satanlar arasında yer alır. Bu modellerin başında ise unicorn peluş oyuncak modelleri gelir. Peluş at oyuncak grubunun en çok satan türlerinden biri olan unicorn peluş, fiyat bakımından diğer peluşlara göre bir tık daha pahalıdır. Unicorn peluş ve hatta peluş eşek oyuncaklar, ortalama olarak 70 TL ve 350 TL arasında bir fiyata sahip. 

Peluş Fil

Büyük hacimli peluş oyuncakların en iyi örneklerinden biri de hiç şüphesiz, peluş fil oyuncak modellerdir. Hacminin büyük ve dokusunun yumuşak olması, fil peluş oyuncak ve bebekleri, bir dönem için yan yana getirmektedir. Rahatlığına düşkün bebekler, fil peluş içinde uyumayı çok sevmekte ve oyuncağın malzeme kalitesinden ötürü de oldukça rahat etmektedir. Ortalama olarak 2 yaşına gelmiş bebeklere uyku arkadaşı peluş fil hediye edilebilir. 

Peluş Oyuncak Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her üründe olduğu gibi, peluş oyuncak çeşitlerini alırken de dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır. Bu grubun ürünleri genelde küçük çocuklara alınan hediyeler olduğu için ilk dikkat edilmesi gereken konu sağlıktır. Peluş oyuncakları, güvenilir bir oyuncak markasından almak ve bu oyuncakların yapımında kullanılan boyaların da zehirsiz olmasına özen göstermek gerekir. Bir şeyleri henüz yeni anlamlandırmaya başlayan küçük çocuklar, bu esnada her şeyi ısırmaya meyillidir. O yüzden alınan bir peluş oyuncağın çocuklar tarafından ısırılıp, bir parçasının da yutulması ihtimaline karşı önlem almak gerekir. Ve bu önlem tabii ki de oyuncağın kaliteli olması ile olur. Kaliteli peluş oyuncaklar, koparılıp parçalanması daha zor olduğu için çocuklar açısından daha az risk teşkil eder. Yine, alınan kaliteli peluş ürünleri daha uzun ömürlü olacağı için fiyat bakımından da alıcısına kâr ettirir. Örneğin, satın alınan kaliteli bir peluş bebek, diğer oyuncaklara göre biraz pahalı olabilmektedir. Ancak pahalı ve kaliteli olan peluş bebek oyuncak, normal şartlarda çocuklara en az 4 sene kadar oyun arkadaşı olup, daha sonra yenilenebilmektedir. Düşük kalitedeki peluş bebek oyuncak ise 4 sene içinde birkaç defa değiştirilmelidir. İşte bu sonuca dayanarak da söyleyebiliriz ki; kaliteli bir ürün almak her zaman daha avantajlı ve daha kârlı olur. 

En Bilinen Peluş Oyuncak Markaları

Peluş oyuncak sektörünün bu denli geniş olması, bu ürünü üreten marka sayısını da artırmıştır. Artan marka sayısı, markalar arası kalite oranlarına da doğrudan etki etmekle beraber, yine her markanın peluş oyuncak fiyatı da birbirinden farklı olabilir. İşte, peluş oyuncak üreten markalar;

Sunman

Bu marka, özellikle peluş ayı ve peluş hayvan figürleri üreten bir firma olup 1985 yılından günümüze kadar uzanan bir piyasa geçmişi mevcuttur. Sertifikaları, lisansları ile birlikte bu işin duayenlerinden biridir. Bu karakterler arasında Kral Şakir peluş oyuncak, Mickey Mouse peluş oyuncak ve Minnie Mouse peluş oyuncak modelleri vardır.

Ty Inc

Dünyaca ünlü bir oyuncak markası olan Ty, çeşitli pazar yerlerinde birbirinden kaliteli ty peluş oyuncakları satmaktadır. Daha çok küçük ebatlı oyuncak tasarımları yapan tv, peluş civciv, peluş kuzu, peluş maymun, peluş inek, peluş zürafa ve peluş dinozor oyuncakları dünyanın her yerine gönderebilme özelliğine sahiptir.

Selay Oyuncak

1992 yılında kurulan Selay Oyuncak 28 yılı aşkın bir süredir peluş oyuncak üreticiliği yapan bir marka, bu sektörün en köklü adreslerinden biridir. Selay Toys markası, üretmiş olduğu peluş oyuncak modellerini pazar yerlerinde satmaktan ziyade toptan bir şekilde diğer firmalara satmaktadır. 

Vardem Oyuncak

Bir diğer ünlü peluş oyuncak üreticisi de Vardem oyuncak firmasıdır. Peluş grubunda ise Peluş Dinozor oyuncağı, Peluş Timsah oyuncağı, Peluş Maymun, Flamingo gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Birlik Oyuncak

1982 yılında kurulan Birlik toys firması da peluş ürünler üreten bir diğer güvenilir firmadır. Ürettiğinin yanında yabancı markaların distribütörlüklerini de alıp lisanslı peluş ürünler ithal etmektedirler.

Peluşçu Baba

1983 yılından beri peluş ürünler imal eden Peluşçu baba da bu sektörün önde gelen isimlerindendir. 4 cm ile 165 cm arası peluş figürler üreterek sektörde ismini duyurmuştur.

Jajo Toys

Aynı Peluşçu Baba gibi sadece peluş oyuncak üretimi yapan bir marka olan Jajo Toys binlerce çeşit peluştan imal edilmiş oyuncağı bünyesinde barındırmaktadır. Üretimlerinde her türlü hayvanın peluş ürününe yer vermektedirler.

Ucuz Peluş Oyuncak Nereden Satın Alınır?

Hayatın birçok alanında artan pahalılık, peluş oyuncak fiyatları bakımından da bir artışa neden olmaktadır. Ve bu durumda her ne kadar kaliteli peluş oyuncaklara yönelmek gerekiyor olsa da en ucuz peluş oyuncaklar, birçok ailenin bu alandaki asıl arayışı konumunda yer alır. Peki, en ucuz peluş oyuncak nereden alınır?

Ucuz peluş oyuncak alınabilecek en doğru adres, peluş oyuncakların tedariğini gerçekleştiren yerlerdir. Bu yerlerden tek bir adet peluş oyuncak alınamıyor olsa bile, birkaç ürünü toplu aldığınızda indirimden faydalanabilirsiniz.